För Setra innebär åtagandet omprioriteringar och noggrann planering. Friskt timmer kan till exempel inte sågas ihop med det brandskadade. En annan förutsättning för att ta hand om brandtimret är att det sker snabbt.
– Det måste avverkas under denna säsong, det vill säga nu i höst och vinter eller allra senast till våren. Annars är det för sent, säger Hannele Arvonen i ett pressmeddelande från Svenska mässan.
Det blir en kapplöpning med tiden: först måste ju eftersläckningen avslutas och avspärrningarna släppas,
– Troligen innebär det att vi tappar i produktion, men det hänger också på vilka volymer vi kan få ut, säger Hannele Arvonen.
Normalt används cirka 50 procent av en stock till bräd- och plankproduktion, resten blir bland annat flis och bioprodukter. För brandtimret är procentsatsen lägre.
– Det får till exempel inte vara sot i bräderna, så vi måste såga lite tuffare. Men hur mycket som går bort är för tidigt att säga..
– Vi kan heller inte leverera flis till massaindustrin. Däremot vet vi från tidigare bränder att kvaliteten på det virke vi får ut är lika hög som från friskt timmer, fortsätter Hannele Arvonen.
– Just nu undersöker vi hur vi kan såga brandskadat timmer vid vårt sågverk i Färila i Hälsingland,.
Hannele Arvonen medverkar på mässan Trä & Teknik 28–31 augusti, i Göteborg där hon bland annat har ett möte med kung Carl XVI Gustaf. Att kungen vill informera sig om läget efter skogsbränderna är ingen vågad gissning. 25 000 hektar skog har brunnit i sommar.
Brandskadorna blir ett hett diskussionsämne på mässan, misstänker hon.
– Det är en utmaning. Men för oss känns det viktigt att ställa upp, tillsammans med våra ägare Sveaskog och Mellanskog. Precis som vi gjorde efter bränderna i Västmanland 2014, då vid vårt sågverk i Skinnskatteberg, säger Hannele Arvonen.