Beslutet om förebyggande skyddsjakt togs för att minska järvarnas skador på rennäringen.. Det handlade om jakt på 13 järvar i Jämtlands län och elva i Norrbotten.
Men Svenska rovdjursföreningen överklagade. ”Vår främsta invändning mot Länsstyrelsens beslut är att järvpopulationen ligger långt under miniminivån som är 600 djur”, kommenterar de på sin hemsida.
I bägge ärendena har jakten avblåsts i väntan på dom. Den 7 december kom den alltså gällande Jämtland.
Förvaltningsrätten skriver i sin dom att skyddsjaktbeslut inte kan motiveras eftersom det ställs mycket höga krav på beslutsunderlaget. Och underlaget från Länsstyrelsens i Jämtland brister ” både vad gäller skadornas omfattning och jaktens förmodade effekter”.
Men domen kommer alltså att överklagas.
Samtidigt prövas skyddsjakten på de elva järvarna i Norrbotten av Högsta förvaltningsdomstolen.