Studien om betesmönster hos olika klövdjur kommer att bedrivas vid Sveriges lantbruksuniversitet.
– Det här är ett ämne som engagerar många, men där vi vet för lite i dag. Projektet vill kartlägga, genom bland annat DNA-analyser, vilka arter som betar vad, och hur mycket. Det kan ge underlag för en mer effektiv skogsskötsel, säger Mattias Berglund, skogsskötselchef på Skogssällskapet, i ett pressmeddelande.
På Skogforsk ska ett projekt bedrivas som tar ett tvärvetenskapligt grepp på skogsbilvägarnas betydelse.
Dessutom ges anslag till fortsatt forskning om askskottsjukan och kopplingen mellan variationsrika skogar och risk för granbarkborreangrepp.
Ett postdoktoralt bidrag kommer också att delas ut till forskning om utsläpp av växthusgaser från kantzoner mot vatten.
I september lyste Skogssällskapet, tillsammans med närstående stiftelser, ut totalt 20 miljoner kronor. 15 miljoner av dessa kommer från stiftelsen Skogssällskapet och delas nu ut till de beviljade projekten.
– De senaste tio åren har vi och våra närstående stiftelser tillsammans delat ut 130 miljoner kronor till forskning och kunskapsspridning om skog, säger Lotta Möller, hållbarhetschef på Skogssällskapet.