Byggboom ger vinst åt skogsägare

9 augusti 2016 Norrskog, som består av såväl en skogsägarförening som skogsindustrier, gynnas av ökat byggande i Sverige. De redovisar ett rörelseresultat på plus 14 miljoner kronor för årets första sex månader.

Byggboom ger vinst åt skogsägare

– Våra medlemmars grantimmer håller mycket hög kvalitet och lämpar sig väl för vidareförädling till synligt konstruktionsvirke som inner- och ytterpaneler. Det är eftertraktat av byggbranschen som har en byggboom i Sverige just nu, säger Norrskogs VD Olov Söderström, i ett pressmeddelande.

Detta uppväger delvis utmaningen med en svag norsk krona, vilket påverkat Norrskogs byggprodukter där Norge är en viktig marknad.

Tillsammans för god skogsvård sedan 1882,  bli medlem i Föreningen Skogen du också!  Klicka här

Omsättningen för Norrskogskoncernen januari-juni landar på + 902 (+933) miljoner kronor, rörelseresultat alltså på +14 (+20) miljoner kronor och koncernen redovisar ett kassaflöde på -32 (+28) miljoner kronor.

Effekter av Brexit samt andra politiska och ekonomiska oroligheter i världen, inte minst i Nordafrika, gör framtiden svårbedömd. Lokalt i Norrskogs område har många skogsägare drabbats av både storm och skadedjur de senaste åren.

– Här har vi en viktig roll som förening att stötta våra medlemmar. Just nu gör vi allt vi kan för att rädda virkesvärden och minska risken för fortsatta angrepp, säger Olov Söderström.

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Axel och Anders börjar på Forum Fastighetsekonomi
SkogsJobb