Bygg en bro

17 juni 2013 Ett lager stockar, ett lager ris. Sedan ett nytt lager stockar och så ris överst. Sedan tar du dig över bäcken utan att skada. Och det kostar inte så mycket som man tror.

KavelbroDet går bra att bygga en enkel bro av det som naturen ger, med enbart en skördare. Sedan kan den användas under hela kedjan från avverkning till föryngring. Bygget tar cirka en timme och enligt Skogforsk kostar det i snitt 4 200 kr. Det skriver SKOGEN i nummer 5-13.

– Privata skogsägare är nästan alltid nöjda med att få broar i sin skog. Det ökar tillgängligheten långt efter avverkningen, konstaterar Niklas Fogdestam på Skogforsk.

Läs mer om hur man gör i SKOGEN nummer 5-2013. Eller som medlem i Föreningen Skogen på webben under ”Tips & Råd” där vi samlar alla praktiska råd från tidningen för våra medlemmar.

Vill du också läsa SKOGEN och få många tips om praktiskt arbete i skogen?
Prenumerera här
Eller bli medlem

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Lars återvänder till Naturskog
SkogsJobb