Sug efter björk

16 oktober 2015

Förra månaden höjde Södra priset på björkmassaved och nu följer både Holmen och Sveaskog efter. De betalar alla 320 kronor per fub.

Den milda och nederbördsrika vintern tillsammans med stormupparbetning av barr har medfört ett svagare flöde av lövvirke samtidigt som efterfrågan på löv är god. Och det gäller såväl lövmassaved som sågbart löv. I övrigt ligger massavedspriserna still i hela Sverige.
I sydligaste Sverige höjer flera köpare listpriset på både tall- och grantimmer. Det kan tyckas egendomligt eftersom många företrädare uttrycker stor osäkerhet om marknaden.
Återigen är det Södra som är prisledande. De höjer priset på normaltimmer av tall och gran med 20 kr per fub. Samtidigt införs en tillfällig kontrakteringspremie på 20 kr per fub. Holmen skog har följt efter och har högre listpriser än Södra på fura.
Produktionen av sågade trävaror är hög i Sydsverige, vilket driver upp efterfrågan på timmer, konstaterar föreningen i en pressrelease.

Även Sveaskog höjer sina priser, uppger Fredrik Klang, bolagets marknadschef i Götaland, som inte vill lämna ut prislistorna. Så nu försvinner de från vår jämförprislista.
– Vi arbetar på en ny och har samtidigt flera listor beroende på vem vi levererar till.
Men hur vet då säljaren vilket pris denne får?
– Vi värderar skogen och gör en bedömning och lämnar ett pris och skickar en lista till skogsägaren och sedan gäller inmätning vid industrin. Eller kan de få betalt som rotpost.
Varje lista är alltså anpassad till leverantörens skog och kundens önskemål?
– Ja det kan man säga. Vi maximerar listan genom att leverera till fem till sju lönsamma kunder (läs sågverk). Därför kan vi inte bygga någon standardlista, den varierar mycket var man är.
SKOGEN:s råd till skogsägare som vill sälja till Sveaskog är då att begära ett pris per volym, antingen genom att få besked genom inmätt volym eller ännu säkrare använda sig av skördar-notan som betalningsgrund. En annan variant är att begära prislistan, som ska användas just i den specifika affären och sedan köra den i eSkogs prisverktyg. Se artikeln på nästa sida.
Som vanligt mörkas hela prisbilden av att inte få veta hur stora premierna kan bli.
Begär därför offerter från flera köpare.

Text: Lars Åkerman

SKOGEN 6-7/2015

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Magnus tar över Skogsavdelningen efter nya gd:n
SkogsJobb