Frågelådan

Vi har fällt en björk och undrar hur mycket ved den kan tänkas ge?

20 mars 2019

Frågeställare
Jan-Åke Östlund
tisdag, 9 juli, 2019 - 12:45

Fråga

Hej!

Vi har fällt en björk på tomten (ca 12-15 med stam och ca 45 cm dia vid marknivå). Trädfällaren lämnade av misstag inte kvar björken och jag ska nu försöka beräkna hur mycket ved denna björk kan tänkas ge i form av vedklabbar/själpt ved/staplad ved.

Svar

Hej Jan-Åke!

De volymfunktioner vi har för enskilda träds volym utgår från diameter i brösthöjd (1,3 m över mark) , du har angett diameter i marknivå/stubbhöjd.

Om vi antar att trädet är 35 cm i brösthöjd (inte 45 cm i marknivå) , och 12 m högt är stammens volym, från stubbe till toppknopp, utan grenar men med bark, ca 0,4 m3, om trädet är 15 m högt är volymen 0,49 m3.  (volymfunktioner för björk Manfred Näslund, 1940).

Det är ett ”fast mått”, det är ved och bark, ingen luft medräknad.

Vi kan också tänka oss att trädet är en kon med basen 45 cm. Volymen = arean av basen * höjden * 1/3

Om höjden är 12 meter blir konens volym 0,62m3 och om höjden är 15m är volymen 0,78m

Det är ett ovanligt träd, ett träd som är 45 cm i stubbe tycker jag borde vara betydligt högre, 20, 25 m kanske 30 m högt. Är du säker på att höjden ”bara” är 12-15 meter.

Eric

 

Visa fler

Med eSKOGEN får du en nyhetsuppdatering till din e-postadress. Helt gratis, en gång i veckan.

Jag godkänner att Skogen lagrar mina personuppgifter.
Läs mer om hur vi behandlar personuppgifter
Skickar begäran
På väg
Sofia är ny marknadschef på Naturskyddsföreningen
SkogsJobb