Frågelådan

Hur många bindor/inkontinensskydd går det på ett träd?

17 maj 2019

Frågeställare
Yvonne Svensson
tisdag, 13 augusti, 2019 - 08:31

Fråga

Hej!

Jag är nyfiken på hur många bindor/inkontinensskydd det går på ett träd? Framförallt när man använder fluffmassa. Hur många kg fluffmassa får man ut på 1st träd?

MVH

Yvonne Svensson

Svar

Hej Yvonne!

De volymfunktioner vi har för enskilda träds volym utgår från diameter i brösthöjd (2,3 m över mark) , du har angett diameter i marknivå/stubbhöjd.

Om vi antar att trädet är 35 cm i brösthöjd (inte 45 cm i marknivå) , och 12 m högt är stammens volym, från stubbe till toppknopp, utan grenar men med bark, ca 0,4 m3, om trädet är 15 m högt är volymen 0,49 m3.  (volymfunktioner för björk Manfred Näslund, 1940).

Det är ett ”fast mått”, det är ved och bark, ingen luft medräknad.

Vi kan också tänka oss att trädet är en kon med basen 45 cm. Volymen = arean av basen * höjden * 1/3.

Om höjden är 12 meter blir konens volym 0,62m3 och om höjden är 15m är volymen 0,78m3.

Det är ett ovanligt träd, ett träd som är 45 cm i stubbe tycker jag borde vara betydligt högre, 20, 25 m kanske 30 m högt. Är du säker på att höjden ”bara” är 12-15 meter.

Eric

Visa fler

Med eSKOGEN får du en nyhetsuppdatering till din e-postadress. Helt gratis, en gång i veckan.

Jag godkänner att Skogen lagrar mina personuppgifter.
Läs mer om hur vi behandlar personuppgifter
Skickar begäran
På väg
Sofia är ny marknadschef på Naturskyddsföreningen
SkogsJobb