Frågeställare
Sara Hellner
torsdag, 30 april, 2020 - 07:53
Fråga
Hej!
Jag heter Sara och jobbar på en förskola i jämtland. vi jobbar med ”Tema Träd” barnen 3-5år. Vi undrar om det går att gro/så tallfrö i en plastficka som man te.x. Kan sätta på ett fönster så barnen kan se utvecklingen ?
Mvh Sara
Svar
Hej Sara!
Tall och gran frön som ska gro och växa behöver kontinuerlig tillgång till vatten och kommer det inte att bli varmt och torrt i en plastficka fäst vid ett fönster?
Men om ni sår tall och granfrön i en kruka med torv och ställer plastfickan över som ett tält så blir det en bra miljö och ni kan se hur det går. Fröna behöver inte komma ner i torven, bara de får det fuktigt. Se till att torven aldrig blir torr i ytskiktet, sätt dem gärna ljust men inte för varmt. Att ha något över som minskar avdunstningen och håller kvar fuktighet är bra. Med tex en genomskinlig plastficka eller genomskinliga engångsglas av plast behålls fuktigheten lättare och ni kan se hur det går för fröna och senare plantorna. Tall och gran är inte snabba i starten så förvänta er inte några småträd.
Lycka till
Eric