Vinnova stödjer pilotprojekt för nydanande fosforrening

16 februari 2015 För första gången ska Bioptechs fosforfilter testas i ett storskaligt projekt som delfinansieras av Vinnova. Nu erbjuder Bioptech möjlighet för industriella reningsverk inom pappersmassa att vara med och utforma den nya tekniken. Bioptechs fosforfilter renar utan kemikalier och möjliggör ett kretslopp för fosfor. Filtret är baserat på naturmaterialet Polonite. / Bioptech

Tekniken är verifierad i småskaliga anläggningar och en storskalig lösning har designats. Möjliga partner som kan vara med och anpassa och nyttja tekniken är kommunala reningsverk eller industrier med stora behov att rena fosfor och teknikleverantörer till storskaliga reningsverk. 

Eftersom projektet delfinansieras av Vinnova och Bioptech blir kostnaderna låga samtidigt som det finns möjlighet att påverka produktanpassningen. Under systemets drifttid kommer fosfor renas och efteråt finns möjlighet att göra systemet permanent. Fosforn som fångas kommer att återvinnas i ett kretslopp. Labbtester indikerar också att systemet också fångar läkemedelsrester.

Fosforfiltret Polonite passar reningsverk som vill minska sina kostnader, fasa ut kemikalieanvändningen, öka fosforreduktion och/eller återföringsgraden av fosfor.

För mer information, vänligen kontakta:

Charlotta Wennerström, Bioptech

Telefonnummer: 0708-60 95 90

E-post: charlotta.wennerstrom@bioptech.se

Bioptech AB säljer fosforfilter av Polonite® som gör det möjligt för fosfor att återvinnas. Produkterna kan anpassas för såväl enskilda avlopp, samfälligheter, kommunala reningsverk som åkermark. Bioptechs omsättning har ökat varje år sedan starten 2006. Bioptech är medlemmar av Cleantech Inn Sweden, vinnare av Zennström Green Mentorship Award 2015. Läs mer på www.bioptech.se

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Lars återvänder till Naturskog
SkogsJobb