När deltagarna sedan det ljusnat samlades kring kaffeelden var humöret gott hos alla deltagare trots att novemberkylan nalkades med lite råkall morgonluft. Förmiddagen tillbringades i skogen med fokus på praktiska övningar kopplat till kunskaper om skogen. Deltagarna höll värmen genom att själva gestalta såväl älgar som små plantor i lekar som samtidigt gav upphov till diskussioner kring populationsdynamik och kretsloppet i skogen och hur vi använder den. Mätövningar för att uppskatta skog och spindelövningar med många av skolans olika ämnen invävda var andra moment.
”- Det ger så mycket att vara ute med barnen, och man behöver få lite input och inspiration tillsammans med andra lärare ibland”, menar en av deltagarna.
Efter en värmande lunch berättade Lena Karlsson från Rovdjurscentrum, Designtorg Trä med inlevelse om brunbjörnens spännande liv innan det bjöds på en guidad tur i rovdjursparken. Brunbjörnarna hade gått och lagt sig sedan någon vecka tillbaka, men järvar och vargar visade upp sig för deltagarna på nära håll i sina stora hägn.
”-Vår uppgift är att höja kunskapen om våra rovdjur genom faktabaserad och neutral information.”, säger Lena. ”-Det finns så mycket åsikter kring det här med rovdjur i samhället, och skolan behöver tänka på vilken kunskap som förmedlas till eleverna.
Lärarna är välkomna att besöka Rovdjurscentrum med sina klasser. Likaså är de välkomna att kontakta såväl dem som Skogen i Skolan vidare om det finns intresse för fler inspirerande dagar, gärna med förslag på tema efter behov.