På Hjältarnas Hus i Umeå bor familjer, från hela norra Sverige, som har barn i behov av vård vid Norrlands universitetssjukhus. Målet för verksamheten är att ge en känsla av vardag i en annars ganska tuff period för både barn och föräldrar, skriver Norra skogsägarna på sin hemsida.
”För att hjälpa till att stimulera det friska i varje barn har vi därför valt att sponsra Hjältarnas hus med en aktivitetsbana. Skogsbarnens aktivitetsbanan inbjuder till balansgång, klättring och fantasilekar. Givetvis är den placerad mitt i en skogsdunge men i nära anslutning till verksamhetens boende”, skriver Norra.
”En aktivitetsbana är ett bra sätt att ge en guldkant i vardagen för både barn och vuxna. Att ha en aktivitetsbana nära Hjältarnas Hus gör det mer lättillgängligt. Om man har nått bra och spännande som lockar så kan det motivera ett barn att stiga upp från sjukhussängen, göra en trevlig aktivitet och sen få ny energi”, säger Carola Lestander, verksamhetschef vid Hjältarnas Hus.
Skogsbarnens aktivitetsbana v är gjord av trä och placerad kring träd.
”Vi vill verkligen att barn och föräldrar som bor på Hjältarnas Hus ska få tanka skogskraft och vi hoppas verkligen att de hittar ett naturligt lugn där bland tallar, granar, barr och mossor”, säger Ulrica Winberg-Jonsson, kommunikationschef på Norra.
Banan invigs den 28 maj.