Skogsfakulteten på SLU firar nya forskningsmedel med tårta

28 september 2010 Det går bra för SLU. Forskningsrådet Formas har idag beviljat två starka forskningsgrupper på skogsfakulteten vid SLU i Umeå 25 miljoner vardera. Det kommer att firas med tårta för all personal vi fredagsfikat.

Sex framstående forskargrupper får dela på 150 miljoner från Formas. Av dem finns två på fakulteten för skogsvetenskap vid SLU i Umeå. ,Det är ,

,Forwaterprogrammet som ska undersöka hur förändringar i klimat och skogsbruk samverkar negativt på vattenkvaliteten i våra vattendrag och sjöar och vilka förberedelser och motåtgärder som behövs för att säkra vattenkvaliteten i rinnande vatten.
som leds av ,Hjalmar Laudon
,samt
,Hållbart nyttjande av Framtida Skogsresurser med fokus på kol och kväve
som leds av Torgny Näsholm,

,Forskningsprogrammet ska bland annat ge svar på hur vi med tillsats av kväve ska kunna öka skogens tillväxt och dess förmåga att binda kol – utan att samtidigt riskera ett ökat kväveläckage och utsläpp av växthusgaser. Skogen förväntas i framtiden i allt högre grad leverera råvara till skogsindustrin och binda ökade mängder koldioxid.
, Detta ska ske utan att äventyra biodiversitet, vattenkvalitet och andra miljömål. Tillgången på växtnäringsämnet kväve är avgörande för skogens tillväxt och artsammansättning. Skogens förmåga att binda mer kol i ett framtida klimat och i en atmosfär med höga koldioxidhalter kommer också att vara starkt beroende av den mängd kväve som finns tillgängligt för träden. Samtidigt är kväveförorening ett av vår tids stora miljöproblem. Rätt använt kan därför kväve vara en del av lösningen på miljöproblem, fel använt själv bli ett miljöproblem. Forskarna kommer att studera hur kol och kväve samspelar i barrskogsekosystem.,

,Ytterligare en tredje forskningsgrupp vid SLU, nämligen Excellenscenter för husdjurens djurskyddsforskning tilldelades också de 25 miljoner. Det betyder att SLU kammade hem hälften av de utdelade 150 miljonerna.,

,Ivar Palo
,ww.skogssverige.se,, , ,

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Mikael blir vd på Rottne
SkogsJobb