Under den extremt kalla period vi haft den senaste två månaderna, har många sågverk tvingats sänka produktionen på mellan 15 – 20 % beroende på den lägre såghastighet som krävs för att klyva det frusna virket.
,
Ala SÅgen som ägs av Stora Enso sågar normalt drygt 405 000 m3 såg. De senaste veckorna har produktionen sjunkit. -Sågen går knackigt helt enkelt. Vi tappar 4 – 5000 m3 per månad pga kylan o snön!, säger Erik Sjölund, chef för sågverket Alasågen ALA. Vi har inga missnöjda kunder än så länge. Aktiviteterna är med andra ord lägre även där. Skogsavdelningen får minskade beställningar från sågen som en direkt följd av bekymren. Om de lagrar vid avlägg, eller om de har minskat avverkningen, vet jag inte i skrivande stund, säger sågverkschefen Erik Sjölund.,
,Setras sågverk i Kastet har svårt att få fram råvaror.
,Besvärliga förhållanden i skogarna, sträng kyla och stora bekymmer med järnvägstransporterna gör att sågverket inte kan köra för fullt.
,– Vi har tappat en del produktionsvolymer, säger Jonas Björnståhl, platschef på; Kastet. Kastet sågar en normalvinter 75 000 kubikmeter under januari och februari Men i år har det bara kommit in 60 000 kubikmeter, ett tapp på 20 procent. Problemen för godtransporterna på järnväg har gjort en krånglig situation ännu besvärligare Skriver Gävle Dagblad.,
,Ivar Palo
,www.skogssverige.se