Fler målbilder för naturhänsyn i skogsbruket

17 december 2015 Skogssektorn tar i bred samverkan fram nya målbilder för kulturstubbar, hänsynskrävande sandtallskogar, hänsyn vid terrängkörning och kommunikation vid skogsbruksåtgärder i friluftsområden.

Fler målbilder för naturhänsyn i skogsbruket

Skogssektorn tog för två år sedan fram ett antal gemensamma målbilder för god miljöhänsyn. Målbilderna talar om vilken hänsyn som skogsbruket i genomsnitt behöver ta vid skogsbruksåtgärder.

– Ett förslag på fler målbilder går nu ut på remiss, berättar Oskar Forsberg, Skogsstyrelsen, ordförande i samverkansgruppen för förvaltning av målbilder för god miljöhänsyn, i ett pressmeddelande.

En av de nya målbilderna handlar om hur skogsbruket bör arbeta med kulturstubbar. En kulturstubbe är en skapad, 1,3 meter hög stubbe. Den ska fungera som markör för forn- eller kulturlämningar, så att de inte skadas vid skogliga åtgärder.

– Kulturstubben är en enkel och tydlig signal. Maskinförare och skogsvårdspersonal ska lätt se att det finns forn- eller kulturlämningar som kräver speciella åtgärder eller som helt ska undantas från skogsbruk, säger Oskar Forsberg.

Förslagen på nya målbilder och revidering av befintliga målbilder går ut på remiss den 15 december. Sista svarsdag är 15 februari.

Fotnot: Målbilderna är en beskrivning av vad som är god miljöhänsyn, en uttolkning av de skogspolitiska målen. Målbilderna är inte kopplade till lagens krav och intrångsbegränsningen.

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Lena får första naturvårdspriset
SkogsJobb