Tuffa frågor på Höstexkursionen

20 maj 2010 Naturskyddsföreningen har presenterat sin nya strategi: Att sprida information om det svenska ohållbara skogsbruket till konsumenter, uppköpare och investerare i Europa. Det är ett av de ämnen vi diskuterar på Föreningen Skogens Höstexkursion.

Tuffa frågor på Höstexkursionen

God middag, kul resa på Inlandsbanan och många trevliga skogsmänniskor. Visst blir det så på Höstexkursionen. Men framför allt går vi rakt på de tuffa frågorna!

Naturskyddsföreningen nya strategi mot det Svenska ohållbara skogsbruket är en av dem. Samtidigt sågar föreningen FSCs kontroller.

Anmäl dig här.»

— Det behövs en ny svensk modell, med spelregler för skogsbruket som gör att skogen brukas och inte missbrukas. Det behövs en helt ny miljölag för skogen i Sverige, med höga naturvårdskrav och skarpa sanktioner, säger till exempel Mikael Karlsson.

SNF möter skogsbruket på Höstexkursionen, ute i SCAs skogar den 1-2 september.

Och när vi står där i planteringarna från 1970-talet debatterar vi förstås också älgens meny med Jägareförbundet.
”Orsaken till problemen står att finna i skogsbrukets intensifiering, inte i klövviltstammarnas storlek”, kan man läsa på Jägareförbundet blogg. ”Slår man vakt om en rimlig fodertillgång, så har klövviltet en positiv, inte negativ, inverkan på mångfalden.”

Bäddat för debatt alltså. Och i centrum för debatten står naturligtvis politikerna, det är ju valår! Riksdagspolitikerna deltar som vanligt på Höstexkursionen. Vem kan håva in vallöften: SNF, Jägarna eller SCA?

Men ingen skogsexkursion utan skogsskötsel. Hur ska vi hantera Norrlands ungskogar? Plötsligt har de restaurerade ”gröna lögnerna” blivit jättelika förstagallringar. Växer contortan som den skulle? Står den kvar efter gallring? Och står vi i biologiska öknar eller har vi skapat tjäderns paradis på jorden?

Vi frågar också om skogsbrukets transporter klarar högre bränslepriser och om den nya sågverksnäringen kan betala ännu högre timmerpriser. Kom på Höstexkursionen, titta, lyssna och diskutera!

Anmäl dig här.»

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Niclas säljer Rottne-maskiner
SkogsJobb