Sätt igång Gudrunröjningarna!

25 november 2010 Nu står slyet 2-3 meter högt på många av Gudruns hyggen. Situationen för Smålands nysatta granar kan bli katastrofal om lövröjningen inte kommer i gång snabbt. På Föreningen Skogens och SLU:s exkursion i Småland i september presenterade Södras skogsskötselchef vad han kallade det nya verktyget som kan ta hand om röjningsberget: snitselbandet.

Sätt igång Gudrunröjningarna!

—Man måste inte röja allt själv. Snitsla precis som du vill ha det — och lej ut jobbet! Börja helst nu!

Många skogsägare väntar för länge med att röja. De vill hinna göra jobbet själva — men de hinner inte. Och när de ger upp hoppet om några år kommer det inte finnas personal för att ta hand om lövslyet på de 140 000 hektar extra hyggen som uppstått efter stormarna Gudrun och Per.

Hans Thunander arbetar på Sundins Skogsplantor som driver röjningsentreprenad. Han ser en kaotisk situation framför sig. De flesta kommer inte att beställa lövröjning i tid, konstaterar han.
—Väntar vi några år och alla ska ha hjälp på en gång så blir det tunga röjningar. Kostnaden för att röja ett hektar ökar för varje år, ju grövre björkarna blir. Men dessutom blir det dåligt gjort. Det går nämligen inte att bygga upp en armé av duktiga yrkesröjare över en natt.

Risken är stor för en ketchupeffekt.
—I så fall kommer priserna på arbetskraften att drivas upp och marknaden öppna sig för lycksökare. Visst kan seriösa skogsvårdsentreprenörer ta fram duktig personal, främst från Östeuropa. Men det behövs rekrytering, utbildning och arbetsledning om det ska bli kvalitet på röjningsarbetet. Erfarenheten säger att vi kan öka resurserna med tio procent per år.

Det betyder att beställningarna måste börja komma in på allvar nu. Inte när det börjar bli kris i bestånden om fem år. Men Hans Thunander är pessimistisk.
—Självverksamheten i privatskogsbruket minskar sedan länge. Om den trenden fortsätter så accentueras puckeln i röjningsberget ytterligare. Mekaniserad röjning skulle kunna skapa nya resurser men det planeras inga ordentliga satsningar.

Han beskriver Gudrun som en elefant som klev in i skogen. Nu har röjningsberget blivit en elefant.
—Och hur äter man en elefant? Jo, inte hela på en gång, utan i mindre bitar.
Planteringen av Gudrunhyggena har tagit tid, därför är barrplantorna olika höga i dag. För att få en jämn belastning vill han att en del av Gudruns hyggen klaras av med en röjning medan andra röjs två gånger. ”Tvåröjningsprogrammet” kan starta nu (eller borde helst redan ha startat) och kulminera om några år. Röjningen görs när barrstammarna är en eller två meter höga.

När dessa röjningar börjar bli avklarade startas de röjningar där en enda insats får räcka. De görs i bestånd där barrstammarna är omkring tre meter höga. Omkring år 2020 är det dags att börja med andraröjningen i de skogar som röjdes tidigt.
—Då skulle Gudrun ge en mindre arbetspuckel. Resurserna kan byggas upp gradvis, allt kan hinnas med och de blir gjorda på ett bra sätt.

Text och foto: Bengt Ek

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Niclas säljer Rottne-maskiner
SkogsJobb