Södra möblerar om i ledningen

IDAG Södra gör förändringar i koncernstyrelsen. Såväl affärsområdet för skog som sågindustri får nya, högsta chefer.

Södra möblerar om i ledningen
Förändringarna som berör Södra Cell, Södra Wood och Södra Skog trädde i kraft 13 oktober. Foto: Bengt Ek.

Peter Karlsson, tidigare chef för Södra Skog, har tillträtt som chef för Södra Wood som är affärsområde för såg-, hyvleri och förädlingsverksamhet. Hans uppdrag blir att stärka Södras position som sågverksaktör i Götaland.

Tidigare chefen för Södra Wood, Marcus Åsgärde, får en ny roll hos Södra Cell, affärsområdet för massaindustri.  Han blir strategi- och teknikchef med ansvar för bland annat industristruktur, investeringar och utveckling av värdekedjan.

Utvecklar rådgivning

Samtidigt blir Kim Gunnarsson, tidigare chef för råvaruförsörjning, tillförordnad chef för Södra Skog. Han uppges fortsätta arbetet med att utveckla medlemsrådgivning och digitala tjänster.

– Vi har starka ledare och kompetenser i Södra och med det arbete som ligger framför oss handlar det om att sätta samman laget på bästa sätt. Marcus Åsgärde bidrar med teknisk och industristrategisk spetskompetens inom Södra Cell, Peter Karlsson med erfarenhet och förändringskraft inom Södra Wood och Kim Gunnarsson med djup skoglig kunskap och kommersiellt kunnande inom Södra Skog, säger Lotta Lyrå, vd och koncernchef för Södra, i en presskommentar.

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida