Var vänlig ladda om sidan
Tidsbegränsat erbjudande

Första månaden för 9 kronor! Prenumerera på Tidningen SKOGEN och lås upp skogliga nyheter varje dag. I över 110 år har vi bevakat svensk skogsvård, virkesmarknad och skogsteknik.
- Första månaden för 9 kronor
- Fri tillgång till dagliga skogsnyheter och kurerade nyhetsbrev
- Medlemskap i Föreningen Skogen
Redan prenumerant?
USA:s centralbank Federal Reserve valde på onsdagen att höja styrräntan med 25 punkter till intervallet 3,75–4,00 procent, trots press från president Donald Trump som krävt lägre räntor under hela mandatperioden.
Räntebeskedet låg i linje med marknadens förväntningar, men förhoppningarna om en nära förestående lättnad grusades när Fed flaggade för ytterligare en höjning under 2026.
”Sommarens inflationssiffror säger mig inte att underliggande trender har förbättrats”, sade Fed-chefen Kevin Warsh under pressträffen.
Under den senaste veckan har också den amerikanska tioårsräntan klättrat över 5 procent och nått sina högsta nivåer sedan 2007, rapporterar bland annat CNBC.
Det höga ränteläget förstärks av stigande energipriser driven av kriger med kring Iran och det blockerade Hormuzsundet.
För den globala trävarumarknaden kan utvecklingen medföra en påtaglig inbromsning, när investeringsviljan dämpas av det höga ränteläget.
Läs även:
Tullkaos eller frihandel: ”Avgörande för skogsekonomin”
Bromsat byggande och osäkerhet i USA
De stigande långräntorna slår mot den amerikanska byggsektorn, där de senaste byggstarterna visar en tydlig nedgång. För den svenska sågverksindustrin, som haft förhoppningar om en återhämtning på den amerikanska marknaden, innebär det ett hårt slag.
– De långa marknadsräntorna har fortsatt att öka tydligt i närtid, och det har redan slagit emot byggstarterna. Höjer de nu styrräntan och vi har en ytterligare inflationsoro, så är det något som tydligt försämrar läget i USA, säger Christian Nielsen, marknadsanalytiker på Skogsindustrierna.

Man har länge väntat sig ett ökat byggande i USA, men ser nu på när höga lånekostnader och ändrad immigrationspolitik kan rita om kartan.
– Vi har stått vid återkommande tillfällen de senaste tre åren och förväntat oss att efterfrågan ska ta fart. Men nu blir detta ytterligare en spik i kistan. Det försämrar efterfrågesituationen ytterligare, konstaterar Christian Nielsen.
Räntorna pressar kronan
Svenska kronan pressar också neråt när räntorna stiger i USA, vilket för tillfället ger en viss lättnad åt den svenska exportindustrin. En svagare kronkurs gör de svenska trävarorna mer konkurrenskraftiga på exportmarknaden.
– För oss som exporterar så mycket är en svag krona i grunden positivt. De senaste månadernas försvagning av kronan ger en viss lättnad, förklarar Christian Nielsen.
Svensk skogsindustri drar också nytta av en starkare energiposition jämfört med centraleuropeiska konkurrenter.
Tyska och centraleuropeiska pappers- och sågverk är i högre grad beroende av naturgas, vilket gör dem känsligare för energipristoppar.
Däremot är svensk skogsindustri Sveriges största transportköpare, vilket innebär en betydande exponering mot de skenande olje- och dieselpriserna.
– Men det är ändå räntan, inflationen och hur det slår mot byggandet och den totala efterfrågan som är den överskuggande frågan, understryker Nielsen.
Värre innan det blir bättre
– Hela tiden de senaste tre åren har man försökt hitta ljuspunkter. Men där vi står nu tror jag faktiskt att det kommer att behöva bli lite värre innan det blir bättre igen, säger Christian Nielsen.
En dämpad efterfrågan innebär också att det negativa trycket på värdekedjan kvarstår. En vikande marknad för trävaror gör det mycket svårt för sågverken att upprätthålla sina priser.
I förlängningen medför trenden en fortsatt prispress på den globala trävarumarknaden, vilket obönhörligen förplantar sig bakåt i den svenska skogsekonomin.
