Priset på diesel påverkas extra mycket av störningarna på grund av en kombination av hög efterfrågan, begränsningar i raffinaderier och störningar i handelsflöden.
För skogsekonomin i stort kan höga energipriser få en begränsad påverkan, då dyr olja generellt banar väg för dyrare priser på skogsråvaror. Samtidigt har stora delar av industrin sin egen energiproduktion.
Men det finns stora undantag. Ett av dessa är transporter. Men värst av allt blir det för den som ska tanka skogsbrukets maskiner.
Inget alternativ till diesel i dag
Norska NRK intervjuar en entreprenör som står med kostnader som ökat rejält. Totalt har GM Skogsdrift AS 31 skogsmaskiner i verksamheten. De förbrukar cirka 100 000 liter anläggningsdiesel i månaden, uppskattar Ole Petter Storbråten, bolagets vd.
När drivmedelspriserna rusade i vintras beslutade norska Stortinget i våras att sänka skatten på fossila bränslen fram till den 1 september.
Nu är subventionen borta. Den slopade norska avgiften låg på 2,5 kronor per liter.
”Att införa och ta bort skattelättnader är ett politiskt beslut, påpekar Ole Petter Storbråten, , som nu uppmanar samma politiker att stötta en bransch som är helt beroende av diesel.
Storbråten förklarar att skattesänkningarna var tänkta att vara tillfälliga så länge drivmedelspriserna steg i spåren av kriget i Iran.
”Konflikten är fortfarande inte under kontroll, och det är inte drivmedelspriserna heller.”
Tillfällig lösning även i Sverige
Fram till årsskiftet tankar vi billigare i Sverige, genom den tillfälliga skattelättnaden för fossila drivmedel på 300 öre inklusive moms. Men när världsmarknadspriset på olja och diesel rusar som den senaste veckan och när kronan försvagas blir det dyrt ändå.
Den 17:e september kostar en liter diesel drygt 23 kronor i Sverige, exklusive entreprenörernas rabatter eller ramavtal.
”Väldigt mycket annat i samhället i dag har elektrifierats. Men maskinerna här har inte kommit dit än, så vi är helt beroende av att använda diesel i vår dagliga verksamhet”, säger Ole Petter Storbråten till NRK.
