Alla åtta riksdagspartier fanns på plats på Höstexkursionens andra dag i Kungsberget.
En sedvanlig intresseuppdelning syntes när nästa mandatperiod kom på tal. Med olika formuleringar ville SD, KD, M, L, C och S prioritera ägande- och brukanderätt medan MP och V talade om vikten av att skydda av natur- och urskogar.
Några gav konkreta förslag.
– Vi vill verka för mer frihet, bland annat genom att ändra arealgränsen för avverkningsanmälan till två hektar, sa Martin Kinnunen (SD).
Malin Larsson (S) lovade att man skulle få ordning på artskyddet och Helena Lindahl (C) ville genomföra hela Göran Örlanders skogsutredning.
Johanna Lewerentz (M) ansåg att markägare som låter skogen stå länge också ska få bruka den.
Emma Nohrén (MP) ville istället se mer naturvård spridd i landskapet, så att den som låter sin skog mogna inte ska ”stå ensam med Svarte Petter”.
Sätt ett produktionsmål
C vill också sätta ett produktionsmål för skogen, enligt Helena Lindahl.
Nästan alla vill att politiken sätter ned foten, fast på olika sätt.
Alla partier anser att skogsägare ska få ersättning när skogsbruk begränsas. Men hur mycket som ska skyddas är den kritiska frågan.
Helena Lindahl (C) efterlyste att staten börjar rätta mun efter plånboken och Malin Larsson (S) var inne på samma linje.
– Vi måste bestämma när det är nog. Vi har inte pengar till alla överklaganden.
Den ökade omvärldskonkurrensen oroar, tyckte panelen. Inte minst ökar konkurrensen från korta fibrer, det vill säga snabbväxande eukalyptus i Sydamerika.
Måste våga satsa på innovation
Alla ville se mer forskning och innovation.
– Wallenbergs stiftelser satsar mycket på skogsforskning, det få vi vara tacksamma för. Men staten hinner inte riktigt med. Svenska start ups säljs utomlands och vi har inte haft några nya Ericssons på 50 år. Vi måste våga mer och inte stå bredvid och titta, sa Urban Wikman (L).
Andrea Andersson Tay (V) förespråkade mer innovationsstöd, inte minst till långlivade skogsprodukter.
Det fick Kjell- Arne Ottosson (KD) att invända.
– Sluta prata negativt om kortlivade produkter, jag kallar dem månglivade. Vi, eller åtminstone jag, har behov av dem varje dag, sa han och tillade:
– Stocken är rund och bräderna fyrkantiga, det blir restprodukter. Vi måste också gallra våra skogar.
Fibern måste cirkulera mera
Emma Nohrén ( MP) försäkrade att hon också vill ha dasspapper.
– Men vi behöver cirkulera fibern mer. Vi är sämre än vi tror på det. För att få substitutionseffekt behöver fibern cirkulera fem – sju gånger. I dag är det i genomsnitt två gånger.
Johanna Lewerentz inflikade att låga elpriser och lågt skattetryck, som Moderaterna vill ha, också är ett sätt att stärka industrins innovationskraft.
Även frågor om grundlagsutredningen kom upp. Det fanns goda skäl. I Höstexkursionens panel ingick tre ledamöter från kommittén som arbetade med förslag om hur man ska grundlagsskydda markägarens rätt till ersättning.
Men slutbetänkandet som kom i augusti blev en besvikelse, partierna kom inte överens.
Här fanns representanter från kommitténs två läger: Kjell Arne Ottosson (KD) och Helena Lindahl (C) som stod bakom det senaste förslaget medan Emma Nohrén (MP) hade velat behålla den ursprungliga versionen.
Två läger bakom olika förslag
Alla tre tycktes ganska överens om händelseförloppet, men åsikterna gick alltså isär om vilka förslag som borde ha släppts fram.
Så här sa Emma Nohrén (MP):
– I april fanns ett förslag som jag trodde vi var överens om. Men nästa möte kom Tidögänget och Centern med nya skrivningar. De sa nästan samma sak som tidigare, även om de som kunde juridiska sa att det inte är sånt språk vi brukar använda. Men vi sa okej ändå.
Men enligt henne fortsatte ”Tidögänget att peta i underlaget”. Tre extra möten hölls i juli.
– Det här kunde vi andra inte stå bakom. Däremot stod vi bakom förslaget från april, det hade vi gärna jobbat vidare med.
Kjell-Arne Ottosson (KD) höll med om beskrivningen av processen. Men han tyckte att aprilförslaget varit så otydligt att det öppnade för juridiska tolkningar.
– Juridiken vill ha godtyckligheter så att juridiken kan bestämma. Vad har vi då politiken till, sa han.
Helena Lindahl (C ) ansåg att förslaget som presenterats i april inte var färdigt.
– Det testades mot skogsexperter som inte tyckte att juridiken var bra. Men jag tycker inte man ska gråta blod över det här. Man kan jobba vidare med förslaget under nästa mandatperiod, avslutade hon.
Höstexkursionen ägde rum 19-20 augusti kring Kungsberget. Värdar var Föreningen Skogen och Kopparfors Skogar.
