Kvartalsrapport märkt av storm

IDAG Stormen Johannes har pressat upp leveransvolymerna men sänkt resultatet för Mellanskog under andra kvartalet.

Kvartalsrapport märkt av storm
Timmerlagring vid Färila sågverk. Foto: Lasse Skoglund, Mellanskog.

Rörelseresultatet landade på 15 miljoner kronor, en sänkning jämfört med 58 miljoner för andra kvartalet i fjol. Det är sjunkande virkespriser och stormen Johannes som inverkar, uppger Mellanskog.

Omsättningen på 1,9 miljarder kronor innebar en ökning från 1,6 miljarder.

Här är det koncernbildningen med Setra som drivit upp såväl omsättning som leveransvolymer, skriver Mellanskog i ett pressmeddelande.

Volymökning med 20 procent

Utöver det har stormen Johannes lett till att leveransvolymerna från egen fältverksamhet ökat med 20 procent. Virkesvolymerna uppgick till totalt 1 663 000 kubikmeter fast mått under bark.

Personal, maskinkapacitet och logistikarbete har kraftigt förstärkts för att hantera stormfällningarna.

Hittills har cirka 120 000 kubikmeter exporterats med totalt 25 båtar. Omkring 200 000 kubikmeter timmer ligger under bevattning på Setras anläggningar.

Men nu har drygt hälften av de stormfälllda volymerna hanterats och under november bedöms arbetet vara klart.

Gynnsamt väder

Mellanskog konstaterar att kvarvarande vindfällen generellt håller god kvalitet tack vare ett gynnsamt väder.

–  Vi går in i hösten med goda förutsättningar. Mycket arbete återstår och många skogsägare väntar fortfarande på att få hjälp, men vi har kapacitet och samarbeten för att fortsätta hålla hög takt och skapa största möjliga värde för våra medlemmar, säger Fredrik Munter, vd i Mellanskog.

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Anns forskning belönas med guldmedalj
SkogsJobb