Regeringen vill halvera tid för avverkningsanmälan

18 mars Tre i stället för sex veckors väntetid för att börja hugga efter en avverkningsanmälan.
Det är ett av förslagen som regeringen nu går fram med.

Regeringen vill halvera tid för avverkningsanmälan
Foto: Jens Fältskog

Låst artikel för våra prenumeranter

Du är inloggad på Skogen, men du saknar behörighet till detta material.

Vänligen besök din profilsida för att se vilka av våra produkter som du har tillgång till samt mer information.

Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår support.

Var vänlig ladda om sidan

Vi kunde inte säkerställa om du är inloggad eller inte. Var vänlig ladda om denna sida.

Vill du läsa hela artikeln?

Föreningen Skogen

Då behöver du bli prenumerant på Tidningen Skogen, en helt oberoende tidning för ett lönsamt skogsbruk och god naturvård.Skoglig läsning under hela året där du får nörda ner dig i skogsskötsel, virkesmarknad och teknik.Du har även valmöjligheten att bli medlem i Föreningen Skogen för att ta del av ännu mer kunskap genom exkursioner och digitala skogsfrukostar.

  • Tillgång till artiklar på skogen.se
  • Tidningen Skogen hem till brevlådan (11 nr)
  • E-tidning
  • Mediaarkiv
Se prenumererationserbjudanden här Köp prenumeration här

Redan prenumerant?

Prenumererar du redan på Tidningen Skogen? Då loggar du in på ditt konto här:

Med utgångspunkt i den skogspolitiska utredningen, vars slutbetänkande presenterades i höstas, börjar regeringen nu presentera vilka förslag som man vill genomföra genom förändringar i lagstiftningen.

För den enskilde skogsägaren är halverad tid för avverkningsanmälan en tydlig förändring.  En annan är att markägarens kostnader enligt miljöbalken för att ta fram kunskapsunderlag inför en skogsbruksåtgärd begränsas till maximalt tre procent av värdet på den del av fastigheten som berörs.

Regeringen vill vidare att Skogsstyrelsens beslut enligt skogsvårdslagen ska överklagas till mark- och miljödomstol i stället för som i dag till förvaltningsdomstol, för att undvika att en och samma fråga prövas av två olika domstolar.

– Det är bra om det görs förändringar med syfte att göra det tydligare och enklare för skogsägaren men också för myndigheter och andra aktörer. Vi har givetvis följt skogsutredningen nära och är beredda att ta oss an nya uppdrag och förändra arbetssätt när förslagen blir politiskt beslutade, säger Skogsstyrelsens generaldirektör, Staffan Norin, i ett pressmeddelande från Skogsstyrelsen.

De föreslagna förändringarna ska nu läggas fram till Lagrådet för granskning. Lagrådet kontrollerar att det nya lagförslaget inte kolliderar med eller strider mot grundlagen eller någon annan lag.

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Johan Djurberg tar hand om Stora Ensos skog
SkogsJobb