Information
Datum: 25 februari 2026 Tid: 18:00
Plats: ABF-huset, Sveavägen 41, Stockholm
Kostnad: 0
Arrangör: Föreningen Skogen Stockholm
Sista anmälningsdatum: 23 februari 2026
Anmälan: Längre ner på denna sida
Vårt framtidsmöte i november 2025 blev en succé. Vi följer nu upp med ytterligare en infokväll med nya spännande möjligheter för skogen och skogsägaren. Det blir även denna gång tre presentationer med olika framtidsperspektiv.
Program
Kolkrediter – ett klimatsmart sätt att få betalt för skogen utan att avverka? Professor Tomas Lundmark, Carbon Capture Company
Skogsbruksplan från luften? Ny teknik kan ge snabbare, billigare och säkrare skogsbruksplaner. Per Hedberg, Treebula
Så klimatanpassar du din skog. Vad vet vi i dag, och vilken forskning pågår? Skogl. doc. Johan Sonesson, Skogforsk
Kaffe och bulle serveras utan kostnad.
Mötet arrangeras av nätverket Föreningen Skogen Stockholm, som är en del av Föreningen Skogen. Nätverket är öppet för alla skogsägare, skogsbrukare och alla andra som tycker om skog i Stockholmsområdet. Det krävs inget medlemskap för att delta.
PS. Skicka gärna denna inbjudan vidare till andra som du tror kan vara intresserade. Vi vill få till ett ”lärande nätverk kring skog” och då måste vi bli tillräckligt många för att kunna attrahera intressanta föredragshållare.