Kan hyggesfritt blåsa liv i drivaren?

19 november Maskintypen drivare har aldrig fått något genombrott, men kanske kan ökat hyggesfritt skogsbruk öppna för maskiner som både fäller och lastar.

Låst artikel för våra prenumeranter

Du är inloggad på Skogen, men du saknar behörighet till detta material.

Vänligen besök din profilsida för att se vilka av våra produkter som du har tillgång till samt mer information.

Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår support.

Var vänlig ladda om sidan

Vi kunde inte säkerställa om du är inloggad eller inte. Var vänlig ladda om denna sida.

Vill du läsa hela artikeln?

Föreningen Skogen

Då behöver du bli prenumerant på Tidningen Skogen, en helt oberoende tidning för ett lönsamt skogsbruk och god naturvård.Skoglig läsning under hela året där du får nörda ner dig i skogsskötsel, virkesmarknad och teknik.Du har även valmöjligheten att bli medlem i Föreningen Skogen för att ta del av ännu mer kunskap genom exkursioner och digitala skogsfrukostar.

  • Tillgång till artiklar på skogen.se
  • Tidningen Skogen hem till brevlådan (11 nr)
  • E-tidning
  • Mediaarkiv
Se prenumererationserbjudanden här Köp prenumeration här

Redan prenumerant?

Prenumererar du redan på Tidningen Skogen? Då loggar du in på ditt konto här:

I dag dominerar tvåmaskinssystemet i svenskt skogsbruk, där skördare och skotare arbetar tillsammans vid avverkningar. Försök med enmaskinssystem har gjorts, men har inte fått så stort genomslag.

I nummer 5/2023 dödförklarade SKOGEN – nästan – drivaren som koncept, men kanske får vi anledning att ångra oss. I hyggesfri avverkning kan ett tillräckligt kraftfullt enmaskinsystem kanske hitta en roll.

Så kallade kombinationsmaskiner som relativt enkelt kan konverteras från skördare till skotare används till viss del, framför allt i småskaligt skogsbruk, men den så kallade drivaren har aldrig slagit igenom. Det är en direktlastande maskintyp som lastar stocken på sin vagn i direkt samband med att trädet fälls. Upprepade försök med maskintypen har gjorts genom åren och prototyper byggts, men i stort sett har idén slumrat in på senare år.

I sitt examensarbete har jägmästaren Sebastian Boson intervjuat dels maskintillverkare, dels skogsföretag om deras syn på enmaskinsystem, berättar Skogforsk på sin sajt. Av svaren framgår att båda grupperna betraktar enmaskinsystem som mer flexibla när det gäller just alternativa och hyggesfria skogsbruksmetoder.

Båda grupperna svarar också att enmaskinsystem kan vara konkurrenskraftiga på små till medelstora objekt där uttaget generellt är lägre, men att de kan komplettera snarare än konkurrera ut tvåmaskinsystemet, skriver Skogforsk.

En uppenbar fördel med en maskin är att maskinflyttarna blir färre. Det sänker transportkostnaderna och effektiviserar dessutom ofta arbetet och minskar ställtider.

Några av de intervjuade nämnde också enklare planering som en fördel.

I dag finns flera kompakta kombinationsmaskiner på marknaden, men de är generellt för små för att hantera så stora träd som det är önskvärt att ta ut vid hyggesfritt skogsbruk.

När det gäller markpåverkan är bilden tudelad. Färre körningar med bara en maskin kan förstås minska mark- och miljöpåverkan, å andra sidan kan särskilt drivare bli väldigt tunga när de är fullastade.

I dag finns flera kompakta kombinationsmaskiner på marknaden, men de är generellt för små för att hantera så stora träd som det är önskvärt att ta ut vid hyggesfritt skogsbruk, skriver Skogforsk.

Det krävs att efterfrågan överstiger en viss tröskel innan det är lönt för maskintillverkare att satsa på enmaskinssystem, i synnerhet drivare. Ökat hyggesfritt bruk här hemma och eventuellt i övriga Norden skulle kunna ändra utgångsläget. Om mekaniseringen av skogsbruket i Centraleuropa, som fortfarande till stor del bedrivs motormanuellt, tar fart kan det också bidra.

När det gäller vilken typ av enmaskinsystem man vill se i framtiden tyder enligt Skogforsk intervjusvaren på att skogsföretagen föredrar drivare. För maskintillverkarna kan däremot kombimaskiner vara mer attraktiva, eftersom de kan bygga på vidareutveckling av befintliga maskiner snarare än att skapa helt nya.

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Fredrik blir vd efter Magnus
SkogsJobb