
I samband med Mittia Skogstransport i helgen visade Kilafors och Volvo för första gången upp sin prototyp inför allmänhetens ögon. Och intresset var stort, det märktes av de många nyfikna besökarna vid Kilafors monter.
– Vagnen har två batterier och en elmotor som driver på den sista axeln. Poängen ligger i bränslebesparing på dragbilen som i det här fallet kommer att vara en dieselbil. Vagnen ska stå för sin egen framdrivning, berättar Rickard Andersson som är produktchef på Translink där Kilafors är ett av dotterbolagen.
Elmotorn är en standardprodukt som finns ”på hyllan” hos Volvo Penta och Kilafors har anpassat en av sina vagnar i det här samarbetsprojektet. Under hösten ska ekipaget testas i fält hos ett åkeri i Piteå som kör för Sveaskog.
Men de lär dröja innan prototypen kan bli en vanlig syn på våra vägar.
– Det finns inte ens ett reglemente kring det här så det är en bit bort, säger Rickard Andersson.
