Semesterstiltje i timmerlistorna

1 oktober 2011

Litet utbud och få affärer. Därför ligger timmerpriserna still. Och det är först nu som folk börjar komma tillbaka från semestrarna. Så sade Anders Alm vd för VVDS, Västra Värmlands och Dals Skogsägarförening, vid SKOGENs pressläggning den 17 augusti.

I jämförprislistan är det därför endast marginella ändringar. Den uppmärksamme läsaren kan dock notera att just VVDS tallpriser är väsentligt högre än i vår sommarpresentation. Det berodde dock på ett datafel. Föreningens prislistor har inte ändrats.

Höjningar av jämförpriserna hos Holmen och Mellanskog beror på högre massavedspriser. Holmen har nu tagit rygg på Mellanskog som höjde på försommaren. Inom kort följer nog Sveaskog och Stora Enso efter i Mälardalen. I det området ligger de rejält efter, 25 kronor per fub för barr och färsk gran. Stora Enso ligger till och med 30 kronor efter på björken.

Flera av Holmens timmerprislistor har höjts, men endast marginellt. Det beror på att bolaget har stuvat om och betalar bättre i mellanregistren, på bekostnad av grovt och klent. Men totalen ska vara densamma menar Jan Orke, virkeschef på Holmen Skog i Norrköping.

”Timmer stilla, men oro väntar” var rubriken på kommentaren i nummer 6-7/11. Den bedömningen kvarstår, men har skruvats upp rejält. Konstigt vore om inte alla sparprogrammen ute i Europa och Förenta Staterna slår igenom på timmerpriserna. Byggandet kommer inte att ta fart i Europa och USA med tanke på de offentliga besparingarna som naturligtvis slår mot den enskilde och därmed mot efterfrågan på ny- och ombyggnader. Även massavedspriserna har sannolikt nått sin högsta nivå på ett bra tag.

Nordafrika är en orolig plats just nu och det kommer nog att ta sin tid innan efterfrågan kommer igång. Och japanerna behöver visserligen nya hus efter sin tsunamin, men övriga landets tillväxt tycks stå och stampa.

Nej, sjunkande timmerpriser är nog att vänta när skogsfolket är tillbaka från semestrarna och analyserna tar vid. Alla köpare i branschen klagar på höga råvarupriser. Det ligger dock i sakens natur att de alltid tycker så. Sämre lönsamhet är ju resultatet. Ett ljus i mörkret är dock Rottneros vd Ole Terland som nyligen uttalade sig och menade att dollarn kommer att stiga. Det skulle gynna svensk export.

Text: Lars Åkerman

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Lena får första naturvårdspriset
SkogsJobb