Tjäderärende prövas i Högsta domstolen

27 september 2022 Ett ärende rörande en avverkning som stoppats på grund av tjäder kommer att prövas av Högsta domstolen.

Tjäderärende prövas i Högsta domstolen

Det är ett mål som under flera år vandrat genom olika instanser som nu getts prövningstillstånd av Högsta domstolen.

Det handlar om en avverkningsanmälan på 17 hektar skogsmark i Roslagen som skickades in till Skogsstyrelsen 2015. Myndigheten nekade med hänvisning till förekomst av tjäder.

Såväl Mark- och miljödomstolen som Mark och miljööverdomstolen ansåg dock att markägaren har rätt till intrångsersättning. Drygt 3,4 miljoner kronor borde staten betala, ansåg man.

I det aktuella ärendet lutar sig Skogsstyrelsen mot miljöbalkens paragraf  om fridlysningsbestämmelser för att stoppa avverkningen och neka ersättning. Men  Mark- och miljööverdomstolen säger att i vissa fall, men inte alltid, kan det finnas rätt till ersättning.

Staten har nu via Kammarkollegiet överklagat domen. Att myndigheter överklagar till högsta instans brukar förklaras med att man vill få en prejudicerande dom som kan vägleda i liknande ärenden.

Ett känt fall rör fjällnära skog. Då prövades frågan ända upp i Högsta domstolen. Där beslutades att ersättning ska utbetalas när markägare nekas avverkningstillstånd av naturvårdsskäl i fjällnära skog, något som nu blivit praxis.

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Lena får första naturvårdspriset
SkogsJobb