Världspremiär för stol i pappersmassa Södra har tagit fram en stol tillverkad av pappersmassa tillsammans med design- och arkitektföretaget Claesson Koivisto Rune. Stolen får världspremiär på möbelmässan i Milano i slutet av april.
Stolen är designad för barn. Den är beständig och tål vatten med utseende och känsla som vanligt papper. Den är återvinningsbar, ekologisk, stapelbar, färgglad, hållbar och lekvänlig.
Efter flera års forsknings- och utvecklingsarbete så kan stolen göra världspremiär. Målet har hela tiden varit att göra något som känns som papper men med en tålighet som man normalt förknippar med material som stål, trä eller hårdplast.
Design- och arkitektföretaget Claesson Koivisto Rune hade länge funderat på att göra en stol i papper. De har sedan tillsammans med Södra och forskningsföretaget STFI Packforsk experimenterat och testat hur materialet lämpar sig för en tuff och praktisk barnstol. Stolen har fått namnet Parupu efter det japanska ordet för massa.
|