Branschorganisation byter namn

15 november 2016 Branschorganisationen SMF Skogsentreprenörerna byter namn till Skogsentreprenörerna (SE).

- Nu heter vi vad vi är, säger vd Anna Furness.

Branschorganisation byter namn

Efter helgens årsstämma är det klart att branschorganisationen för landets fristående företagare inom det svenska skogsbruket byter namn från SMF till Skogsentreprenörerna, SE.

Namnbytet är en naturlig följd av förändringar som gjorts inom organisationen sedan ett par år, skriver de i ett pressmeddelande

– Det har blivit en tydligare inriktning mot företagarfrågor, representation i de sammanhang som är viktiga för medlemmarna samt ökad kraft att driva opinionsbildning kring skog och entreprenörskårens viktiga roll i skogens värdekedja. Entreprenörskåren är idag dessutom en mycket diversifierad företagarkår med verksamheter inom drivning, skogsvård eller planläggning för att nämna några. Alla ska känna sig hemma i föreningen, enligt Anna Furness, vd på Skogsentreprenörerna.

– Konsekvensen av detta arbete är att vi byter namn. Nu har vi ett namn som blir enklare att kommunicera och tydligare anger vilka vi företräder. Nu heter vi helt enkelt vad vi är, tillägger hon.

Även entreprenörernas egna certifieringsparaply inom PEFC byter namn, till SE Cert.

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Mikael blir vd på Rottne
SkogsJobb