Greve Carl Bernadottes Skogspris

Föreningen Skogens styrelse har i uppdrag att dela ut Greve Carl Bernadottes skogspris till person som gjort det svenska skogsbruket utomordentliga tjänster. Priset består av en medalj och ett penningbelopp.

Läs mer om Greve Carl Bernadotte

Utdelas: En gång per år.
Förslagsställare: Medlemmarna i Föreningen Skogen.
Urval: Styrelsens arbetsutskott.
Beslut: Styrelsen.
Utdelning: Vid större arrangemang anordnade av Föreningen Skogen i samband med att Kungahuset har inbjudits.

Årtal Pristagare

2016 Birgit Östman, Brandsäkert träbyggande, SP Sveriges Tekniska Forskningsinstitut

2015 Leif Jougda, Specialist skogsbruk-rennäring, Skogsstyrelsen
Läs mer om 2015 års pristagare
Se film med motiveringen från Skogsnäringsveckan 2015

2014 Pär Lärkeryd, Vd Norra Skogsägarna
Läs motivering

2013 Skribent och jägmästare, Carl Henrik Palmér.
Läs motivering
2012 Professor i skogsskötsel vid SLU, Urban Nilsson.
Läs motivering
2011 Skogsägaren och tidigare ordföranden i Södra Lars-Eric Åström, Rejmyre.
Läs motivering
2010 Bioenergiutvecklaren Bengt Karlsson, Askersund.
Läs motivering

2009 Riksdagspolitikerna Bengt-Anders Johansson, Smålandsstenar och Ann-Kristine Johansson, Kil.
Läs motivering
2008 Företagsledaren Ingvar Haglöf, Långsele.
Läs motivering
2007 Jägmästare Jan Sandström, Stockholm.
Läs motivering
2006 Huggarinstruktören Sören Eriksson, Game of Logging, Siljanäs.
Läs motivering
2005 Skogsdirektör Sven Lundell, Stockholm.
Läs motivering
2003 Christer Segerstéen (Delades ut 8 mars 2004.)
Läs motivering
2002 Ej utdelat
2001 Roland Johansson (Delades ut 11 mars 2002.)
Läs motivering
2000 F.d landshövding Ingemar Öhrn (Delades ut 12 mars 2001.)
Läs motivering

1999 Direktör Jan Remröd
Läs motivering
1998 Björn Hägglund
Läs motivering
1997 Hans Ekelund
1996 Professor P-O Bäckström, Umeå
1995 Preses Valfrid Paulsson
1994 Professor Nils-Erik Nilsson
1993 Direktör Erik Lundh, Rimbo
1992 Direktör Håkan Vestergren, Falun
1991 Skogsfaktor Gösta Jönsson, Bispgården
1990 Professor Jan-Erik Lundmark, Uppsala

1989 Skogsdirektör Hans Lundberg, Gävle
1988 Lantmästare Magnus Toll, Fållnäs, Sorunda
1987 Professor Lars Kardell, Uppsala
1986 Skogsarbetare Alogt Hermansson, Bjurholm
1985 Jägmästare Bengt Rudholm, Danderyd
1984 Försökstekniker Axel Lundmark, Vindeln
1983 Skogsvårdskonsulent Ivan Olsson, Torsby
1982 Direktör Martin Östberg, Alfta
1981 Skogsförman Erik Ekegerd, Åsele
1980 Disponent Olof Sundell, Stjärnsund

1979 Professor Carl Olof Tamm, Uppsala
1978 Förbundssekreterare Albin Agebro, Gävle
1977 Direktör Carl Gustaf Sundberg, Stockholm
1976 Lantbrukare Carl Lindén, Stenstorp
1975 Kronojägare Sigurd Nordlund, Jokkmokk
1974 Byråchef Ragnar Hjorth, Stockholm
1973 Skogsförvaltare Yngve Karlström, Västerås
1972 Skogsdirektör Claes Danell, Stockholm
1971 Rektor Birger Arvidson, Skinnskatteberg
1970 Överjägmästare Gunnar Nordwall, Skellefteå

1969 Forstmästare Arne Duus-Otterström, Stockholm
1968 Skogsarbetare Anders Ahlin, Röfors
1967 Inspektor Erik Olofsson, Hammerdal
1966 Skogsdirektör Enar Anderson, Danderyd
1965 Direktör Gösta Edström, Växjö
1964 Kronojägare Nils Jansson, Bromma
1963 Ej utdelat
1962 Länsskogvaktare Evert Westerman, Sollentuna
1961 Fil.dr Carl Kempe, Stockholm
1960 Disponent Gösta Djurberg, Karlstad

1959 Jägmästare Bert Strandberg, Lycksele
1958 Länsjägmästare Anders Jansson, Umeå
1957 Skogsarbetare Folke Svensson, Linsell
1956 Skogvaktare Albin Norlin, Lungsjöbacken
1955 Lantbrukare Knut E Eriksson, Sätra, Västland
1954 Ryttmästare Nils R Berg, Rödjenäs
1953 Jägmästare Erik Ronge, Stockholm
1952 Professor Nils Sylvén, Ekebo, Källstorp